Rowery miejskie w Częstochowie z pieniędzy unijnych?


30.08.2012 19:03

Adam Świerczyński

fot. Maciek Kuroń

- Wszystkie miasta, które stworzyły system rowerów miejskich, pozyskały na to pieniądze unijne. Apeluję do służb prezydenta o przygotowania takiego projektu – w czasie dzisiejszej (30 sierpnia) sesji Rady Miasta radna Małgorzata Iżyńska mówiła o swoim pomyśle utworzenia w Częstochowie sieci wypożyczalni jednośladów. Sprawa, o której po raz pierwszy pisaliśmy wczoraj, wzbudza ogromne zainteresowanie naszych czytelników.


 

- Złożyłam w tej sprawie interpelację, obawiam się jednak, że otrzymam odpowiedź, ie to wymaga zabezpieczenia środków miejskich – mówiła w czasie dzisiejszej sesji radna Małgorzata Iżyńska z PO o swoim pomyśle utworzenia w Częstochowie systemu rowerów miejskich (pisaliśmy na ten temat więcej tutaj).

– Prawda jest jednak taka, że wszystkie miasta, które uruchomiły takie systemy, sfinansowały je dzięki pozyskaniu środków unijnych. Apeluję do służb prezydenta, by przygotować taki projekt i aplikować o środki zewnętrzne - kontunuowała Iżyńska.

Temat uruchomienia wypożyczalni miejskich rowerów wzbudza duże zainteresowanie wśród czytelników wCzestochowie.pl. Od wczoraj odbieramy od Was liczne maile w tej kwestii.

- Ten pomysł jest świetny, ponieważ wiele osób z nas nie trułoby się spalinami samochodów etc. – napisał do nas Damian 'rzulf' Brzózka. - Byłby to wygodny i rekreacyjny sposób poruszania się po Częstochowie, także po terenach, gdzie np. samochody nie mają dostępu. Sam preferuję rower - wcale nie dlatego, że nie mam samochodu czy prawa jazdy, ale dlatego, że według mnie jest to o wiele zdrowsze. Polecam każdemu, kto ma dużo chęci i motywacji, by wsiadał na rower i przejechał dziennie nawet 10 km.

- Większą część roku poruszam się po Częstochowie na rowerze i popieram każdy pomysł, który propaguje ten środek transportu. Jednak w tym wypadku jest to tylko i wyłącznie polityczne bicie piany – w innym tonie napisał do nas Mateusz. - Gdyby pani radna znała chociaż trochę realia, związane z infrastrukturą rowerową w tym mieście, dobrze wiedziałaby, że po Częstochowie szybko i sprawnie na dwóch kółkach poruszać się nie da, a taki system generowałby tylko straty związane z koniecznością napraw rowerów, zdewastowanych na pseudo drogach rowerowych. Najpierw infrastruktura, potem system rowerów miejskich!

Zachęcamy pozostałych czytelników do zabierania głosu w tej sprawie. Na listy czekamy pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Źródło: własne